fbpx
İletişim: 0544 788 19 11 - 0212 951 04 99

Yüz Implantları

Çene Ucuna Yönelik ve Yüze Uygulanan Cerrahi Girişimler ve İmplant Uygulamaları 

Ortognatik cerrahi (çenelerde yapılan ameliyat) dişlerin, çene kemiklerinin, diğer yumuşak ve sert dokuların anatomik olarak en ideal yerine çekilmesi için yapılan müdahaleleri içerir. Genellikle estetik amaçlı değildir. Ancak normale getirilen çeneler daha estetik görüntü kazandırabildiği gibi bazen diş ilişkisini değiştirmeden yapılan estetik amaçlı girişimler de vardır. Bunlardan biri çene ucu girişimleridir. Çene ucu girişimleri genellikle asimetriyi düzeltmek, çene ucunu büyütmek veya küçültmek, çene ucunu öne almak veya geriye itmek ve bu işlemlerin birkaçının bir arada yapılmasından oluşur. Bu işlemler çene ucu kemiğinde kesi (osteotomi) yapılarak veya yapılmadan gerçekleştirilebilir. Çene ucundan kemik çıkarılabildiği gibi başka yerinize yapılan kesi ile kemik, kıkırdak veya başka bir doku eklenebilir. Ayrıca uygun görürseniz çene ucu için imal edilmiş malzemeler (implant) kullanılabilir. İmplantlar ile ilgili randevu ile  geniş bilgi alabilirsiniz.

Cerrahi ve uygulanacak diğer işlemler: Alt çene ucu kemiğine ulaşmak için ağız içinden veya cilt üzerinden bir kesi yapılacak. Ayrıca başka yerimden kemik veya doku almak gerekir ise başka bir yerimden kesi yapmak gerekebilir. Alt çene ucu kemiği uygun yerden kesilerek (osteotomi) düzeltilecek ve aşağıdakilerin biri veya birkaçı kullanılarak tespit edilecek:

Titanyum plaklar ve / veya vidalar

Eriyebilir plak ve / veya vidalar

Tel dikişler

Dişlere uygulanan metal arklar ve teller

Vücudumuzdan alınan kemik,kıkırdak ve dokular

Başka insandan alınmış kemik, kıkırdak, kemik macunu, kemik tozu

Silikon, poroz hidroksiapatit, metil metakrilat, titanium meş gibi alloplastik malzemeler

Bir problem olmadıkça bu malzemeler ömür boyu yerlerinde kalabilir. Problem çıkması halinde, bunları yerinden çıkartmak için ikinci bir ameliyat gerekebilir.