+90 212 951 04 99 Menu

Günümüz Erkeklerinin Bir Numaralı Estetik Sorunu: Kadın Tipinde Meme Büyümesi-Jinekomasti

Ergenlik döneminde; erkeklerde göğüs bölgesinde, hormonal nedenlerle büyüme, dolgunluk ve hassasiyet olması doğaldır. Geçici olması gereken bu durum, çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelirse bu durum kadın tipinde meme büyümes yani literatürede ‘jinekomasti’ olarak adlandırılır. Gençlerin aktivitelerini, giyim kuşamlarını etkilemeye başlayabilir, sosyal bir probleme dönüşebilir (bol kıyafetler giymek, duruş bozukluklarına yol açmak, denize girmekten kaçınmak vb.).

Jinekomasti çoğunlukla yukarıda tanımlandığı şekilde karşımıza çıkmasına rağmen, bazen hormonal, tümoral nedenler veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak tek veya çift taraflı jinekomastiye rastlanabilir. Söz edilen durumların ayırıcı tanısı için ayrıntılı bir öykü, görüntüleme teknikleri (ultrason, MR gibi) ve hormon analizleri gerekebilir. Klasik jinekomasti ergenlik döneminde başlayıp devam ederken, diğer nedenlerle oluşan jinekomastiler daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilir ve tek taraflı görülme oranı daha yüksektir.

Ayırıcı tanı ile jinekomastinin nedenine karar verildikten sonra tedavi planlanmasına geçilir. Büyüklüğü ve derideki bolluğa göre jinekomasti 3 gruba ayrılır. Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik veya sarkma yoktur. Ikinci evrede ise irice bir kadın göğsü gibidir, ancak deride sarkma oluşmamıştır. Üçüncü evrede ise ek olarak deride tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik vardır.

Jinekomastide biriken meme dokusu ve yağ dokusunun diyet ve egzersize dirençli olmasında dolayı tedavi sadece cerrahi ile olmaktadır. Jinekomastinin hangi evrede olduğu tedavi planını oluşturmakta önemlidir. Eğer birinci evre jinekomasti söz konusu ise yapılan tetkiklerden sonra bunun ağırlıklı olarak yağ dokusundan oluştuğu görülürse sadece vakum uygulanarak jinekomasti tedavi edilebilir. Eğer göğsün yapısı yağ dokusu dışında meme bezinden oluşuyorsa, meme başından yapılacak küçük bir kesi ile bu dokunun çıkarılması ve patolojiye yollanması söz konusu olabilir. İkinci evre içinde hemen hemen aynı tedavi yöntemlerinin olduğu söylenebilir. Üçüncü evredeki jinekomastilerde ise derideki sarkıklık ileri düzeyde ise bu durumda fazla deriyi ortadan kaldıracak bir takım cerrahi planlamalar gündeme gelir.

Dysport Denver

Genç ve deri elastikiyetinin fazla olduğu durumlarda LİPOSUCTİON (vakumla) ya da meme başının çevresinden yapılacak cerrahi işlemlerle deri problemi halledilebilir. Ama çok ileri yaşlarda ve derinin çok sarkık olduğu durumlarda daha geniş doku çıkarılması gerektiği için meme başının altından yarım ay tarzında cerrahi müdahaleler yapmak gerekebilir.

Ameliyat için kullanılacak anestezi yöntemi değişebilir. Genel anestezi tercih edilebileceği gibi, hafifçe sakinleşmeye ve bölgenin uyuşturulmasına izin veren sedasyon ve lokal anestezi yöntemi de uygulanabilir. Kendi pratiğimde lokal anestezi çoğu zaman hasta konforunu düşündüğüm için pek önermem. Hastanede kalış süresi sadece bir gündür.

Ameliyat bölgesinde ilk günlerde bir ödem, hassasiyet, hafif bir ağrı hatta yer yer morluklar oluşabilir. Bunlar genellikle ilk 2-3 günden sonra giderek azalmaya başlar. Genellikle ikinci haftadan sonra havuz ve denize girmeye müsaade edilir. 6 hafta süreyle de buhar banyosu, sauna, solarium gibi ödeme yol açabilecek faktörlerden kaçınmaya çalışılır. Benzer şekilde ağır sporların yapılması ve göğüs bölgesine darbe alınabilecek aktivitelerden 6 hafta süre ile kaçınılması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatından sonra yağ dokuları arasında iyileşme fibrozis denilen sert ve sıkı bir doku ile oluşacağı için 20 kilo ve üzerinde kilo artışı olmadığı sürece bölgede tekrar yağlanma olmaz. Yani ameliyattan sonra aşırı kilo alınmazsa tekrar etme durumu söz konusu değildir.

Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Uzmanı Bora Ö Z E L

İletişim

+90 544 788 19 33

Randevu almak için bize ulaşabilirsiniz!

İletişim Formu
Denver Facial Plastic Surgery

© Operatör Doktor Bora Ö Z E L.

Design:Projemed

Harbiye Mah. Abdi İpekçi Cad. Hayal Apt.5. Kat No:39/6 Nişantaşı / İstanbul

Soru Sorun

Online Mesajınızı Gönderin